Tedavilerimiz

Diş Protezleri

Eğer birden fazla veya tam diş eksikliğine sahipseniz, takma dişler doğal dişlerinizin görünümünü ve fonksiyonunu size tekrar kazandırabilir.
Birçok takma diş protez seçeneği mevcuttur ve kliniğimize geldiğinizde hekimlerimiz size en uygun protez tipini seçmeniz için size yardımcı olacaklardır. Eğer takıp çıkarmalı bir çözüm arıyorsanız, takma dişler sizin için ideal olabilir.

Bir diş bile olsa, eksik bir dişi tamamlamak gerçekten çok önemlidir. Eğer tedavi edilmeden bırakılırsa, çiğnemeniz ve konuşmanız etkilenecek, olmayan dişin yanlarındaki dişlere ekstra yük binecektir. Eksik dişler ayrıca yanındaki dişlerin zaman içinde kaybına, yüzünüzün sarkmasına ve daha yaşlı görünmenize neden olabilir.

Takma Diş Protezler Nasıl Uygulanmaktadır?
Total Protez

Ağızdaki tüm diş kayıplarında kullanılabilen protez tipidir. Diş etinize uyumlu bir şekilde imal edilen akrilik bir temelin üzerine rezin malzemeden yapılan dişler, diş etinizin hizasından ağzınıza yerleştirilir.

En başta ağzınızın detaylı ölçüsü alınarak, laboratuvarımız teknisyeni bu alınan ölçülere göre size özel protezinizi hazırlayacaktır. Dentostim kliniğindeki diş hekiminiz size bu protezlerin bakımı hakkında detaylı bilgiler verecektir.

Parsiyel Protez

Halk arasında kancalı protez olarak bilinen parsiyel protez bir veya birden fazla diş eksikliğinde durumunda ve ağzınızda diş varken kullanabilir.

Üretilen dişler ağzınızdaki diş boşluklarına özel olarak imal edilir ve doğal dişlerinizle uyumlu bir şekilde durması amaçlanır. Bu üretilen dişler, tutuculuğu artıran metal parçalar ile doğal dişlerinize sabitlenir.

Hassas Bağlantılı Protezler ( Çıtçıtlı Protez – Ankerli Protez )

Hasta diş kayıplarında parsiyal (kancalı) protez tercih etmez ise halk arasında çıtçıtlı, gizli kancalı, ankerli olarak bilinen çıtçıtlı protez uygulanır. Son zamanlarda haraketli bölümlü protezler, avantajlarından dolayı hastalar tarafından en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesi haline gelmiştir.

Hassas bağlantılı protezler, bölümlü parsiyal (kancalı) protezlerin aksine dişlere hazırlanan gizli tutuculardan desteğini alır ve bu yüzden halk arasında “çıtçıtlı protezler” olarak da bilir. Çıtçıtlı protezlerde ana dişlere hazırlanan tutuculara oturan hassas parçalar vardır. Parsiyal (kancalı) protezlere göre fonksiyon halinde yemek yerken hiçbir şekilde hareket etmezler ve kanca olmadığı için daha estetik bir görünüm sağlarlar.

Ankerli Çıtçıtlı Protezlerin Avantajları

Bu protez türünün en büyük avantajlarından bir tanesi, desteğini hazırlanan hassas bağlantılardan aldığı için yerinden oynamamasıdır. Bu durum hastanın yemek yerken, konuşurken zorlanmamasını ve daha rahat etmesini sağlar.

Ayrıca parsiyal protezlerdeki gibi kanca olmadığı için estetik olarak da oldukça tatmin edicidir. Böylece estetik ve fonksiyon açısından diğer haraketli protezlere göre daha çok tercih edilmektedir.

İmplant Destekli Protezler

İmplant destekli protezler tam veya kısmi diş kaybı olan hastalarda diğer protez türlerine göre daha kesin bir çözümdür. Protez tutuculuğunu artırmak için implantları destek olarak kullanmaktadır. İmplant sabit ve kalıcı bir çapa görevi görerek takma dişlerinizi güvenle kullanmanıza olanak sağlar. İmplant destekli protezlerin, takıp çıkarmalı protezlere nazaran birçok avantajı vardır;

  • Diş etlerinize mükemmel oturur
  • Daha rahat kullanım sağlar
  • Hissiyat ve görünüm olarak doğal dişe daha yakındır
  • Isırma ve çiğneme fonksiyonu çok daha kolay olur
  • İmplantlar kemik oluşumuna destek olur

Protezlerinize alışmanız biraz zaman alabilir ancak günümüzde üretilen protezler, daha önceden bilinen protezlere göre çok daha fazla rahat ve gerçeğe yakındır.

Protez Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diş protezlerinize kendi doğal dişlerinize nasıl bakıyorsanız öyle bakmanız gerekmektedir. Doğal dişte oluşabileceği gibi diş protezlerinde de plak oluşumu yaşanabilir ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkarabilir.

Total protez kullanan hastalara, protezlerini ağızlarından çıkararak detaylı şekilde fırçalamalarını önermekteyiz. Uykudan önce de mutlaka protez temizleyici ile çalkalanıp suyun içinde bekletilmesi gerekir.

Ağzınızın içini de nazikçe diş etlerinizi ve dilinizi fırçalayarak temiz tutmayı unutmayın.

Uzmanlıklarımız &

Tedavilerimiz

Söz konusu diş hekimliği olduğunda bilgili olmak kadar ilgili olmak da önemlidir. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için gösterdiğiniz hassasiyeti paylaşıyoruz. Sizi anlıyor, dinliyor, tüm tedavi sürecinizde kurduğumuz iletişimi önemsiyoruz.

Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

{"wp_error":"cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate"}

Pin It on Pinterest

Share This