Bruksizm, anormal şekilde diş gıcırdatması veya sıkması durumudur. Bruksizmin nedenlerini kesin bir dille söylemek için uzun bir araştırma süreci gerekir.

Tedavilerimiz

Brukszim ( Diş Gıcırdatma & Sıkma)

Bruksizm, anormal şekilde diş gıcırdatması veya sıkması durumudur.


İnsanlar neden dişlerini gıcırdatır/sıkar?

Bruksizmin nedenlerini kesin bir dille söylemek için uzun bir araştırma süreci gerekir. Bruksizmin, birçok sebebi bulunmaktadır. Kimi hastalar sadece alışkanlıktan, kimisi de stres durumunda, fiziksel veya duygusal olabilir, diş gıcırdatması / sıkması yaşayabilmektedir.

Ayrıca, çene kapanışında veya dişlerin kapanış esnasında buluşmaması gibi durumlarda da bruksizm yaşanabilir.

Ben farkında değilken, neden diş hekimim bruksizme sahip olduğumu düşünüyor?

Çoğu insan farkında bile olmadan dişlerini gıcırdatır veya sıkar. Bunun büyük bir çoğunluğu REM uykusu esnasında gerçekleşmektedir. Bulabileceğiniz kanıtlardan birkaçı sabah uyandığınızda çenenizde ve yüzünüzde ağrı ve kasılma ile uyanıyor olmanız sayılabilir veya siz uyurken dişlerinizi gıcırdattığınızı söyleyenler olabilir.

Kontrolleriniz esnasında, diş hekiminiz rutin olarak bruksizm belirtilerini kontrol etmektedir. Bu belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Yanağın şişmesi – Dişlerin buluştuğu yerdeki yanağın iç yüzeyinin gittikçe kalınlaşarak dişlerle temas etmesi durumu.
  • Dildeki yaralar – dilin kenarlarında diş sıkmasından dolayı oluşan diş izleri
  • Patolojik belirtiler – Dişin normal fonksiyonu sonucunda yaşa bağlı olarak alacağı belirtiler. Örneğin bazı dişler eğer kalan dişlerden daha yoğun olarak yıpranmışsa, kişide bruksizm yaşanma ihtimali mevcuttur.
  • Görünür bir zarar olmamasına rağmen, birçok dişte belirsiz bir hassasiyet yaşanması durumları
  • Kırık diş sendromları
  • Dişlerin veya yapılan kaplamaların tekrar eden bir şekilde kırılması
  • Çene hareketlerini kontrol eden kaslarda yaşanılan hassasiyetler
  • Özellikle sabah yaşanılan bağ ağrıları. Bruksizm ayrıca migren ağrılarının tetikleyicisi olarak bilinmektedir.
Bruksizm alışkanlığını farketmek neden bu kadar önemli?

Diş gıcırdatma veya sıkma, dişlere, çene eklemlerine ve yüzümüzdeki kaslara oldukça zarar vermektedir. Bruksizm sırasında dişlerimize uyguladığımız kuvvetin, çiğnerken uyguladığımız kuvvetin yaklaşık 20 kat fazla olduğu düşünülmektedir.

Bruksizm dişteki ağrıların ve hassasiyetin başlıca nedenlerinden biridir. Diş hekiminizin bruksizm tanısını koymasından sonra, uygulanacak protez tedavilerindeki malzeme seçimi ( metal destekli porselen, zirkonyum, cam seramik gibi ) sertlikle ilgili olarak değişebilmektedir.

Diş hekimim bruksizm tedavisini nasıl uygulayacak?

İlk olarak muayeneniz esnasında diş hekiminiz diş gıcırdatması veya sıkmasından şüphelendiğini söyleyecektir. Daha sonrasında gece boyunca uyurken ''yumuşak ısırma plağını takmanızı tavsiye edebilir.

Bu plak, ağız içinde bir yastık görevi görecek 2mm kalınlığında bir plaktır ve bruksizm esnasında dişlere uyguladığınız baskıları azaltmada oldukça etkilidir. Dişlere zarar veren baskıyı azaltmada, çeneye baskı uygulayan kasları rahatlatmada ve baskıdan dolayı oluşan baş ağrılarını azaltmada yardımcı olmaktadır.

Gece takılan plağı oluşturmak nispeten kolay bir prosedürdür. Diş hekiminiz alt ve üst çenenizin ölçüsünü alacak ve kapanış esnasındaki pozisyona dikkat edecektir. Diş teknisyeni, diş hekiminizin aldığı bu ölçülere dayanarak sizin için yeni bir gece plağı üretecektir.

İkinci randevunuzda diş hekiminiz üretilen bu plağı ağzınıza yerleştirerek alınan ölçülerin doğruluğundan emin olacaktır. Böylelikle plağı kolaylıkla takıp çıkartmanız sağlanacaktır.

Tedavi ne kadar sürecektir?

Gece plağınızı her gece uyurken takmanız gerekmektedir. Bazı kişiler için gece plağı tedavisi sonucunda diş gıcırdatması veya sıkması zamanla aşılabilmektedir. Tedavi süresinin 6-12 ayları arasında, diş hekiminiz gece plağını 2-3 hafta takmamanızı önerebilir.

Bu süre sonunda tekrar bir kontrol sayesinde diş sıkma alışkanlığını bırakıp bırakmadığınız açıkça görülebilmektedir.

Bruksizm alışkanlığımı tedavi ettirmezsem ne olur?

Eğer dişlere uygulanan bu zarar verici kuvvetler kişide uzun süre görülürse, yukarıda bahsettiğimiz birçok belirtiye maruz kalabilirsiniz. Bunların yanı sıra, eğer dişleriniz bir şekilde zarar gördüyse, restoratif tedavilere cevap verebilmeniz oldukça zorlaşacaktır.

Dişlerin restorasyonunda kullanılan bütün malzemeler, diş sıkmasına karşı değil, çiğnemeye dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla, dişleriniz normal ömrünü tamamlayamadan, beklenenden çok daha önce zarar görebilmektedir.

Uzmanlıklarımız &

Tedavilerimiz

Söz konusu diş hekimliği olduğunda bilgili olmak kadar ilgili olmak da önemlidir. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için gösterdiğiniz hassasiyeti paylaşıyoruz. Sizi anlıyor, dinliyor, tüm tedavi sürecinizde kurduğumuz iletişimi önemsiyoruz.

Tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

{"wp_error":"cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate"}

Pin It on Pinterest

Share This